Nie ryzykuj. Wybierz wiarygodną polską agencję pracy tymczasowej. Naszych pracowników kierujemy do pracy wyłącznie do sprawdzonych pracodawców o ugruntowanej pozycji.
O naszych pracowników dbamy w czasie całego pobytu za granicą. Zapewniamy im zakwaterowanie oraz gwarantujemy pomoc i wsparcie w miejscu wykonywania pracy przez dedykowanego opiekuna.
W HR Now zdobędziesz doświadczenie w pracy u znanych zagranicznych pracodawców oraz zyskasz atrakcyjne wynagrodzenie.
W myśl rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego pracownik oddelegowany to osoba, która jest wysłana przez swojego pracodawcę do innego państwa członkowskiego w sytuacji gdy nadal istnieje bezpośredni związek między pracownikiem i pracodawcą.
To dzięki swobodzie świadczenia usług transgranicznych przedsiębiorstwo mające siedzibę w jednym kraju członkowskim np. w Polsce, może świadczyć usługi w innym kraju członkowskim i w tym celu czasowo przemieszczać do tego kraju swoich pracowników.
Zgodnie z treścią obowiązującej Dyrektywy 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, delegowanie pracowników może wystąpić w trzech przypadkach:
Aktem prawnym, który reguluje zasady oddelegowania pracowników do pracy za granicę na terenie UE jest Dyrektywa 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz Dyrektywa 2014/67/UE w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.
Dyrektywa ta zobowiązuje pracodawców do dostosowania warunków pracy pracowników do poziomu obowiązującego w kraju delegowania w zakresie m.in.:
Decydują o tym przepisy polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi podatki z tytułu wynagrodzenia za pracę będą płacone tylko w Polsce, jeśli:
W przypadku spełnienia wszystkich wymienione powyżej warunków, wynagrodzenie pracownika oddelegowanego będzie opodatkowane w Polsce. Jeśli natomiast jeden z powyższych warunków nie zostanie spełniony, wynagrodzenie za pracę będzie opodatkowane w tym kraju, do którego pracownik został oddelegowany.
UWAGA:
Pracownicy tymczasowi oddelegowani do pracy na terenie Niemiec, od pierwszego dnia pracy mają odprowadzany podatek do niemieckiego urzędu podatkowego.
Pracownik wykonujący pracę najemną w państwie członkowskim, powinien podlegać przepisom z zakresu zabezpieczenia społecznego obowiązującym w tym państwie. Nie ma w tym przypadku znaczenia, gdzie siedzibę ma pracodawca lub gdzie znajduje się miejsce zamieszkania pracownika.
Aby pracownik mógł być delegowany za granicę i w okresie tego delegowania podlegać ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce, muszą zostać spełnione przez następujące warunki:
Ubezpieczenie zdrowotne na terenie Unii Europejskiej (NFZ)
Jako obywatele Unii Europejskiej mamy prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia we wszystkich państwach stosujących przepisy o koordynacji (państwa członkowskie Unii Europejskiej i państwa członkowskich EFTA). Dokumentem, na podstawie którego, będąc za granicą, można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub Certyfikat Zastępujący Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Świadczenia te są udzielane przez lekarzy, przychodnie lub szpitale działające w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej w danym kraju.
W przypadku pracowników oddelegowanych do pracy za granicę podstawą do wydania Europejskiej Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest potwierdzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych formularz A1. Osoba, która wyjeżdża do pracy za granicę i posiada formularz A1, podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Pracownik korzystający ze świadczeń leczniczych za granicą na podstawie karty EKUZ musi się liczyć z tym, iż w większości przypadków będzie musiał zapłacić za udzieloną mu pomoc/konsultację. W takim przypadku koniecznie musi zadbać o to, aby lekarz/szpital wystawił mu kartę informacyjną o zakresie udzielonej pomocy i rachunek imienny wystawiony na dane personalne pracownika. Rachunek ten będzie podstawą do starania się o zwrot kosztów leczenia przez lokalny NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia).
Napisz do nas
Zadzwoń do nas
Odwiedź nas
ul. Zawiła 69, 30-390 Kraków